بیمه شخص ثالث 


smile  بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه در تعریف قانونی، بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث است که به اختصار بیمه شخص‌ ثالث نامیده می‌شود. به طور کلی جبران هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث به عهده بیمه شخص ثالث است. راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث تلقی نمی‌شود و برای جبران خسارت‌های بدنی راننده مقصر بیمه حوادث راننده به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث ارائه می‌شود. در قرارداد بیمه شخص ثالث:  
smile  شخص اول صاحب بیمه‌نامه و مالک خودرو است. 
smile  شخص دوم یا ثانی شرکت بیمه‌گر است.
smile  شخص سوم یا ثالث شامل تمام افرادی است که در حوادث مرتبط با خودرو، زیان جانی یا مالی دیده باشند. (بجز راننده مقصر حادثه)

smile  موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث

smile  تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه
smile  خسارتهايي كه از محمولات وسيله نقليه به اشخاص ثالث وارد مي‌شود.
smile  پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل ديه و ارش (ديه نقص عضو موقت كه توسط قاضي تعيين مي‌شود) 
smile  جبران هزينه‌هاي درماني ناشي از مصدوميت اشخاص ثالث در سوانح رانندگي؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد. 

smile  جبران خسارتهاي مالي وارد به اشخاص ثالث (تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه که در سال 97 بین 7.7 میلیون تا 30 میلیون تومان است) 

smile  موارد خارج از پوشش بیمه شخص ثالث 

smile  خسارت‌هاي وارده به وسايل نقليه مسبب حادثه
smile  خسارت‌هاي وارده به محمولات وسائل نقليه مورد بيمه
smile  خسارت‌هاي مستقيم يا غير مستقيم ناشي از تشعشعات اتمي و راديواكتيو  
smile  خسارت‌هاي ناشي از محكوميت جزايي و پرداخت جرايم  
smile  خسارت‌هاي ناشي از حوادثي كه در خارج از كشور اتفاق مي‌افتد؛ مگر اينكه توافقي بين بيمه‌گر و بيمه‌گذار در اين موضوع شده باشد.  


smile  تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

از عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت نهایی حق بیمه و محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت بیمه است؛ یعنی به نسبت تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه شخص‌ثالث به بیمه‌گذار تخفیف به صورت تصاعدی تعلق می‌گیرد. برای مثال اگر شخصی ۱ سال از بیمه شخص‌ثالث خود استفاده نکرده باشد و در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمه‌نامه شخص‌ثالث خود در سال آینده مشمول ۵% تخفیف حق بیمه می‌شود. به همین ترتیب با افزایش تعداد سال های عدم خسارت، درصد تخفیف ثالث نیز افزایش می‌یابد. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث این تخفیفات به جای ۸ سال، در ۱۵ سال اعمال می‌شود. تفاوت اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون قبلی و جدید در جدول زیر قابل مشاهده است:


تخفیف عدم خسارتدرصد تخفیف
سال اول5 %
سال دوم10 %
سال سوم15 %
سال چهارم20 %
سال پنجم25 %
سال ششم30 %
سال هفتم35 %
سال هشتم40 %
سال نهم45 %
سال دهم50 %
سال یازدهم55 %
سال دوازدهم60 %
سال سیزدهم65 %
سال چهاردهم70 %   

smile  تفاوت کاهش پلکانی تخفیف در صورت بروز خسارت 

در قانون قبلی ثالث با اولین خسارت و کنده شدن کوپن بیمه‌نامه تمام تخفیف سال‌های قبلی از بین می‌رفت؛ اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث شرایط تغییر کرده و کاهش تخفیفات به صورت پلکانی است. طبق تبصره 2 ماده 6 آیین‌نامه جدید تخفیف عدم خسارت، در صورت خسارت تمام تخفیفات بیمه‌گذار به یک‌باره از بین نمی‌رود. در جدول زیر می‌توانید تاثیر خسارت مالی و جانی را بر کاهش تخفیفات مشاهده کنید: 

تعداد خسارت / نوع خسارتیک باردو بارسه بار و بیشتر
مالی20 %30 %40 %
بدنی30 %70 %100 %

   

smile  جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه ثالث 

یکی از عوامل تاثیرگذار بر نرخ حق‌بیمه ثالث، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه است؛ فراموشی تمدید به‌موقع بیمه‌نامه و تمدید نشدن بیمه ثالث به هر دلیلی، باعث افزایش حق‌بیمه می‌شود. بسته به نوع خودرو روزانه مبلغ مشخصی به‌عنوان جریمه دیرکرد درنظر گرفته می‌شود و جریمه دیرکرد در خودروهای مختلف متفاوت است. حداکثر میزان جریمه دیرکرد برای یک خودرو، معادل مبلغ جریمه دیرکرد 365 روز است؛ و اگر خودرویی چند سال هم بیمه‌نامه نداشته باشد فقط جریمه دیرکرد یک‌سال به حق ‌بیمه او اضافه خواهد شد.

smile  نکته

بیمه‌گذار متعهد است هرگونه تغییر در مشخصات وسیله نقلیه مذکور در بیمه نامه یا انتقال آن را ظرف 5 روز به بیمه‌گر اطلاع دهد. پوشش های این قرارداد شامل حوادثی است که در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران رخ دهد و تعمیم آن به حوادث خارج از کشور مشروط به توافق خاص بیمه گر است.

screen

مراحل خرید بیمه شخص ثالث

خرید بیمه نامه شخص ثالث طی مراحل زیر را برای شما عزیزان صورت می پذیرد:
1. ثبت سفارش خود با استفاده از فشردن کلید " سفارش آنلاین بیمه نامه"
2. تماس تلفنی همکاران ما با شما و اعلام قیمت نهایی 
3. تحویل گرفتن مدارک مورد نیاز شما و ارائه بیمه نامه اتومبیل در درب منزل

  سفارش آنلاین بیمه نامه